مقالات

ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟

ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟

سبک بودن لباس ضد اسید

لباس کار باید دارای وزنی سبک باشد تا در هنگام به تن داشتن آن احساس سنگینی و خفقان نداشته باشید. وزن کم این لباس کار باعث می شود بتوانید آن را برای مدت طولانی در محیط کاری سخت و طاقت فرسا به تن داشته باشید.

کار در محیط های پر خطر همچون محیط هایی که محلول های اسیدی در آن وجود دارد آن هر برای مدت طولانی می تواند به خودی خود بسیار خسته کننده و طاقت فرسا باشد بنابراین باید لباسی در این گونه محیط ها به تن داشت که باعث خستگی بیش از حد شما نشود.

نفوذ ناپذیری در برابر محلول های شیمیایی به ویژه محلول های اسیدی

این نوع از لباس کار باید به گونه ای باشد و از متریال هایی تهیه شده باشد که امکان نفوذ به قوی ترین محلول ها را هم ندهند بنابراین هر چه میزان نقاومت و نفوذ ناپذیری یک لباس کار بالاتر باشد نشان دهنده‌ی استاندارد بودن آن و مصارف ویژه برای فعالیت های حرفه ای تر است.

لباس کار ضد اسید باید در برابر نفوذ انواع محلول های شیمایی، اسیدها، محلول های قلیایی، مواد نفتی و حلال ها مقاوم باشد.

برخی از مشاغل به گونه ای هستند که با محلول های قوی سر و کار دارند.

ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟

کار کردن با این محلول ها هر چند خطرناک است اما به تن داشتن لباس ضد اسید باعث می شود در برابر آسیب های حاصل از پاشیدن این محلول ها به روی لباس و بدن محفوظ بمانیم.

اسیدها از آن دست محلول های شیمیایی هستند که شوخی سرشان نمی شود، حتی رد شدن از چند متری این محلول ها هم باعث می شود حواس مان را شش دانگ به سلامتی خود جمع کنیم چه رسد به این که هر روز در محیط کار با چنین مواد خطرناکی سر و کار داشته باشیم.

وجود کلاه در لباس ضد اسید

این کلاه ها باید به گونه ای طراحی شده باشند که دور تا دور صورت شما با یک کش مقاوم چفت شوند و امکان نفوذ مواد اسیدی را به سر و گردن شما از بین ببرند.

مهم ترین نکته در لباس ضد اسید حفاظت کامل از بدن شما در برابر محلول های اسیدی می باشد بنابراین باید لباس مورد نظر دارای کلاه به منظور حفاظت کامل از سر شما باشد.

درزهای لباس ضد اسید باید مقاوم باشند

این دوخت ها درزهای لباس را در برابر نفوذ هر گونه بخارات شیمیایی و گازهای سمی حاصل از تبخیر محلول های اسیدی مقاوم می سازند.

لباس ضد اسید نه تنها باید در برابر محلول های مایع اسیدی مقاوم باشد بلکه درزهای آن باید به قدری مقاوم دوخته شده باشند که امکان ورود بخارات اسیدی را به بدن شما ندهند.

نکته‌ی مهمی که در مورد لباس ضد اسید باید رعایت شود این است که درزهای لباس باید به شکلی مقاوم دوخته شده باشند.

در بسیاری از لباس های کار ضد اسید شاهد جوش داده شدن درزها توسط التراسونیک هستیم. این نیز روشی ست که درزهای لباس را نفوذ ناپذیر می سازد.

دوخت های پرسی از انواع دوخت هایی هستند که در لباس ضد اسید به کار می روند.

استفاده از تکنولوژی های اصولی در این مورد در جهت حفظ سلامتی کارکنان بسیار ضروری می باشد.

تعبیه زیپ مقاوم در لباس کار ضد اسید با خاصیت ضد خورندگی

در واقع زیپ لباس باید خاصیت ضد خورندگی داشته باشد و در برابر این محلول ها مقاومت بالا از خود نشان دهد. دوبل بودن زیپ در این لباس می تواند یک مزیت باشد.

چنانچه در این نوع از لباس کار از زیپ برای باز و بسته کردن لباس استفاده شده باشد باید جنس آن از موادی باشد که در برابر محلول های اسیدی مقاوم است.

ویژگی های لباس کار ضد اسید چیست؟چفت شدن مچ دست و مچ پا به بدن در لباس کار ضد اسید

در واقع لباس ضد اسید باید به گونه ای طراحی شود که امکان نفوذ هر گونه بخارات شیمیایی و ذرات اسید را از قسمت های باز لباس مسدود کند.

در لباس ضد اسید باید قسمت هایی همچون مچ دست و مچ پا به بدن شما چفت شود. این چفت شدن می تواند توسط نوارهای داخلی الاستیک و یا کش صورت پذیرد.

یکسره بودن لباس ضد اسید

لباس های غیر یکسره شامل لباس های کار دو تکه هستند که امکان نفوذ بخارات اسیدی در آن ها به راحتی میسر است بنابراین نباید از لباس کار دو تکه به عنوان لباس ضد اسید یاد شود.

اگر بخواهیم طبق استانداردها صحبت کنیم باید گفت که این  لباس کار باید در نوع یکسره طراحی شود.

یکسره بودن لباس کار باعث می شود تا امکان نفوذ هیچ گونه ماده شیمیایی و بخارات اسیدی به درون لباس شما وجود نداشته باشد.

انعطاف و راحتی بالا در لباس کار ضد اسید

هر چه لباس کار ضد اسید دارای انعطاف و راحتی بیشتری باشد فرد در حین کار احساس آزادی عمل بیشتری خواهد داشت و عملکرد او در سطح بالاتری خواهد بود.

از آنجایی که این لباس کار در محیط های صنعتی و شیمیایی که احتمال وجود بخارات شیمیایی و اسید و کار با محلول های اسیدی زیاد است استفاده می شود باید لباسی راحت و انعطاف پذیر باشد تا فرد به هنگام استفاده از لباس دچار عدم تمرکز و ناراحتی نشود.

نتیجه گیری

لباس کار با ویژگی های ذکر شده در این مطلب می تواند به عنوان یک لباس کار ایده آل در این گونه محیط ها شناخته شود. جهت حصول اطمینان از استاندارد بودن لباس ضد اسید باید به فروشندگان معتبر تجهیزات و لباس کار ایمنی مراجعه کنید.

کار در محیط های پر خطر همچون محیط هایی که احتمال پاشیدن محلول های اسیدی در آن وجود دارد و یا بخارات شیمیایی در فضا پراکنده است می تواند برای سلامتی شما آسیب رسان باشد بنابراین باید از لباس کار مناسب و ایده آل استفاده کرد.

تولیدی لباس فرم بافتینه بهترین ها را برای شما عزیزان می خواهد، برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع لباس کارهای با کیفیت کافی است با شماره های درج شده در سایت در تماس باشید.

Back to list

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =