مقالات

همه چیز در مورد یک لباس کار مناسب

همه چیز در مورد یک لباس کار مناسب

پارچه مخصوص لباس کار

بعضی البسه ها در مشاغل به صورت اختصاصی هستند که می توان به لباس های عایق سرما و رطوبت که مخصوص سرد خانه ها می باشند و یا لباس های نسوز مخصوص کوره ها و یا لباس های ضد آتش سوزی از جنس آزبست با روکش فسفات آلومینیوم یا سولفات آلومینیم و یا عایق شیمیایی از جنس پارچه های پی وی سی نام برد.

واضح است که هرچه الیاف به کار رفته شده در پارچه طبیعی تر باشد تبادل حرارتی راحت تر است.

ویژگی های لباس کار مناسب و استاندارد

  • اگر محیط کارکنان دارای مواد خرنده و یا مضر باشد، باید لباس کار به گونه ای تهیه شود که آب و گاز داخل آن نفوذ نکند و جنس پارچه متناسب با ماده و یا موادی که با آن کار می کنند باشد.
  • لباس کار هایی که به صورت بارانی هستند باید کلاه سرشان از جنس پارچه‌ی ضد آب باشد با آستر نخی جهت استفاده در محیط های مناطق معتدل و آستری از جنس پشم جهت استفاده در مناطق سرد سیر تهیه شود.
  • کسانی که در مجاورت ماشین آلات مشغول کار هستند باید حتما لباس کاری بدون هیچ گونه پارگی داشته باشند و استفاده از زیورآلات مانند آویز و ساعت و همچنین انداختن کلید در جیب اکیدا ممنوع می باشد.
  • لباس کار تهیه شده باید کاملا اندازه و متناسب با فرم بدن باشد.
  • کارکنانی که محل کارشان احتمال حریق و انفجار وجود دارد استفاده از یقه‌ی نورگیر و زه و دسته عینک از انواع سلونوئید ساخته شده اکیدا ممنوع می باشد و همچنین هر گونه موادی که قابل اشتعال باشد.

همه چیز در مورد یک لباس کار مناسبجنس پارچه لباس کار

جنس پارچه لباس کار می تواند ترکیبی از الیاف طبیعی و مصنوعی باشد و در برخی موارد به صورت کلی از الیاف شیمیایی و صنعتی ساخته شود.

  • ترکیب پارچه های لباس کارهای صنایع گاز معمولا صد درصد پنبه می باشد. زیرا کارکنان در معرض خطر آسیب حریق می باشند و در صورت وجود الیاف مصنوعی ممکن است دچار آسیب دیدگی شدید شوند.
  • ترکیب پارچه های لباس کارهای صنایع نفت معمولا هفتاد و پنج درصد پنبه و بیست و پنج درصد پلی استر می باشد. پنبه موجب ایجاد تهویه مناسب در لباس کار می شود ضمن این که در صورت بروز حادثه به بدن کمترین آسیب را می زند و پلی استر موجب استحکام پارچه و کاهش چروک در لباس کار می شود.
  • ترکیب پارچه های لباس کارهای کارکنان فنی واحدها معمولا شصت و پنج درصد پلی استر و سی و پنج درصد ویسکوز می باشد. این ترکیب علاوه بر این که دارای قیمت اقتصادی می باشد از استحکام مناسبی در برابر نفوذ چربی و گرد و غبار برخوردار است که برای کارکنان صنایع سیمان نیز توصیه می گردد.

الیاف به کار رفته در لباس کار

باید توجه نمود که معمولا لباس کارهای مختلف از ترکیبی از الیاف تولید می شوند تا هم هنگام حاثه آسیب دیدگی را کاهش دهند و هم انعطاف و زیبایی لازم را داشته باشند.

همان طور که می دانید با انتخاب الیاف درست به کار رفته در لباس کار می توان حین حادثه آسیب به بدن را به حداقل رساند و از طرف دیگر برای اطفا حریق آن ها از مواد متناسب اطفا حریق استفاده نمود تا هر چه سریع تر بتوان ابعاد جانی و اقتصادی حادثه را کاهش داد.

لباس های عایق حفاظتی

لباس های عایق حفاظتی در برابر گرما باید پوشش مخصوص از آلومینیم داشته باشند که تا نود درصد اشعه مادون قرمز را برگشت می دهند که مناسب کار در کنار کوره ها می باشد.

جهت سفارش و خرید انواع لباس کارهای مخصوص می توانید با مشاوران تولیدی لباس فرم بافتینه همراه باشید، برای اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

Back to list

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =